Foundation for Endangered Languages

Home | Manifesto | Membership details | Proceedings | Grant Applications | Newsletter | Links | Bibliography

 

2. Development of the Foundation

Announcement of AGM; call for Officer and Committee nominations

As Secretary to the Executive Committee of the Foundation for Endangered Languages I hereby give notice that:

1. The 9th Annual General Meeting of the Foundation will take place on 10:30th November, 2005 at the Language Centre, Stellenbosch University starting at 10:30 am.

All members are entitled to attend and vote at this meeting.

2. The Agenda will comprise:

1. Minutes of the 8th AGM 2. Matters Arising 3. President’s Report 4. Treasurer’s Report 5. Election of Officers for the year beginning 19th November 2005

Any additional items for the agenda should be sent to reach me by 1 November, 2005

3. The membership of the Executive Committee for the year following 19th November 2005 will be chosen at this meeting.

Nominations for election to Offices (Chairman, Treasurer, Secretary) and the Executive Committee should be sent to reach me by 1 November 2005.

There are up to 15 places on the Committee (including the named Offciers) and should nominations exceed vacancies, election will be by ballot.

Kipnyango Seroney

Secretary, FEL

48 Thomas Sharp Street, Coventry CV4 8DP, United Kingdom

kseroney at yahoo.com

Programme for FEL IX: Creating Outsiders - Endangered Languages, Migration and Marginalization

Stellenbosch, 18-20 November 2005

DAY 1
Registration
Official Welcome

OUT MIGRATION & EL Hakim Elnazarov – Pamiri speakers in Tajikistan
Tomasz Wicherkiewicz: Kairam, Roma, Tatars in Europe

Yevgeniy Golovko: ‘Mixed’ groups in Siberia
Tjeerd de Graaf: Platdietsch in Siberia
Patrick Heinrich: Ryukyu in Japan

IN MIGRATION & EL Laura Bennetts Tourism & Mosuo (China)
Mary Esther Dakubu: Urban migration and Ga (Ghana)
Lamine Sanogo & Ouattara: Tiefo & immigration in Burkina Faso

POLICY POWER & EL Thamar Gindin: Judaeo-Yazda in Israel
William Fierman: Revival of Kazakh
Mekonnen Alemu Gabreyohannes: Ethiopian language policy

DAY 2 BORDERS & POWER
Tohira Baiduloeva – Kirghiz in Uzbekistan
Galina Dyrkheeva – Buryat in 3 Central Asian states
Finex Ndhlovu: Minority languages in Zimbabwe

FEL ANNUAL GENERAL MEETING
FIRST PEOPLES I
Nigel Crawhall: the story of !Ui
Michael Walsh and Jaky Troy: SE Australia
Herman Batibo: ‡Hoa in rural Botswana

K.C. Monaka & Andy Chebanne: RDA and San languages in Botswana
Jennifer Koinante & Maarten Mous: Yaaku in Kenya

DAY 3 NETWORKS & EL Raj Mesthrie: Indic and Makhuwa languages in KZN
Maya David: Minorities in Malaysia

HISTORY/PREHISTORY, MIGRATION & EL
Brigitte Pakendorf: Prehistoric Siberia
Ronald P. Schaefer et al: Edo in Nigeria
Wilson McLeod: Gaelic and Scotland

FIRST PEOPLES II
David Naude: //Anikhwedam, Botswana
Kipnyango Seroney: Terik, Kenya

PANEL ON MIGRATION AND ENDANGERED LANGUAGES
Elnazarov
Dakubu
Mesthrie
David
Short panel inputs about the sessions lessons and reflections on the conference

Contents